top of page

Iveta Mukuchyan

Şarkıcı

İveta Mukuçyan, 14 Ekim 1986, Erivan doğumlu, Alman-Ermeni pop şarkıcısı ve model. 2016 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Ermenistan'ı "LoveWave" adlı şarkıyla temsil etti ve finalde yedinci oldu.

1986 yılında Ermenistan'ın başkenti Erivan'da dünyaya gelen Mukuçyan 1992 yılında 6 yaşındayken ailesi ile Almanya'nın Hamburg şehrine göç etmiş ve eğitim hayatına orada başlamıştır.[2] 1998 ile 2006 yılları arasında Almanya'da okula gitmiş, Hamburg'da Catholic Sankt-Ansgar-Schule'ye gitmiştir. Daha sonra ülkesine dönmeyi tercih ederek 2009 yılında Ermenistan'da yayınlanan Hay Superstar! isimli yetenek ve ses yarışmasına katılmış, beşinci olmuştur. Bu yarışmayla Ermenistan'da tanınmaya başlanmıştır. Daha sonra yine aynı yıl Erivan Devlet Konservatuvarı Müzik ve Şan bölümünde eğitim görmeye başlamıştır. 2012 yılında The Voice of Germany seçmelerine katılmıştır.

Yine 2016 yılında Run Away Or Get Married adlı filme ilk oyunculuk deneyimini yaşamış ve IvaVerse adlı ilk müzik albümünü yayınlamıştır.

2017 yılında bir diğer Ermeni sanatçı Aram Mp3'le beraber Dashterov isimli single'ını yayınlamış ve Soçi Ödülü'nü kazanmıştır. Aynı yıl The Path Of Our Dream adlı filmi çıkış yapmıştır.

Mukuçyan, İsveç'in başkenti Stockholm'de yapılan 2016 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Ermenistan'ı LoveWave adlı şarkıyla temsil ederek 249 puanla yedinci olmuştur.

Resmî olarak Azerbaycan'ın bir parçası olan; ancak Ermenistan kontrolü altında olan ayrılıkçı bir bölge olan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti bayrağını sallaması tepki çekmiştir. Mukuçyan bunu barış için yaptığını söylemiştir. Tek söylemek ve yaymak istediğim şey şuydu: Ben sadece sınırlarda barış istiyorum. Bu şarkıyı da zaten bu nedenle yazdım. Sevgi dalgalarının yayılmasını istiyorum. Bu şarkı içimde tüm yaşananları ifade ediyor.

Avrupa Yayın Birliği tarafından yapılan açıklamada ise Büyük final sırasında yeşil odaya bu bayrağın sokulamayacağı çok net bir şekilde belirtildi. Bunun şayet tekrar yaşanması şarkının yarışmadan diskalifiye olması ya da yarışmaya üç sene boyunca katılmama yasağı verilmesi gibi daha ağır sonuçlar doğuracaktır. ifadeleri yer almıştır.

Diskografi:
IvaVerse (2016)

Vücut Ölçüleri:
Boy 174 cm
Ağırlık 60 kg

Iveta Mukuchyan
bottom of page