top of page

Loreen

Şarkıcı

Lorine Zineb Nora Talhaoui veya bilinen sahne adıyla Loreen, 6 Ekim 1983 doğumlu, İsveçli şarkıcı. Mayıs 2012'de Bakü'de düzenlenen yarışmada, "Euphoria" şarkısıyla 372 puan toplayarak birinci oldu

İsveç'in başkenti Stockholm'de doğdu, Västerås kentinde ilköğrenimini tamamladı. Bir müzisyen olmak için çabaladığı sıralarda Idol 2004 yarışmasına katıldı ve dördüncü oldu.

2005'te Rob'n'Raz ile birlikte "The Snake" adındaki single'ı yayımladıktan sonra, çeşitli televizyonlarda sunuculuk yaptı. 2011'de, Eurovision Şarkı Yarışması'nın İsveç ön elemesi olan Melodifestivalen'e, "My Heart Is Refusing Me" şarkısıyla katıldı ancak birinci olamadı ve yarışmaya katılmaya hak kazanamadı. Bir sonraki yıl tekrar Melodifestivalen'e katıldı ve birinci olarak 2012 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsveç'i temsil etme hakkı kazandı. Mayıs 2012'de Bakü'de düzenlenen yarışmada, "Euphoria" şarkısıyla 372 puan toplayarak birinci oldu. Ve Eurovision tarihinin en yüksek ikinci puanlı şarkısı olarak listeye katıldı. "Euphoria", İsveç'te bir numaraya yükseldi ve çeşitli ülkelerden sertifikalar aldı. Loreen, ilk stüdyo albümü Heal'i Ekim 2012'de satışa sundu ve İsveç ve Norveç'te platin sertifika aldı. Mayıs 2013'te ise "Heal 2013 Edition" olarak albümü tekrar düzenleyerek satışa sundu, aynı ay duyulan single çalışması "We Got the Power"'ı da bu düzenlemeye dahil etti.

Mart 2015'te Paper Light adlı şarkısını sosyal medyada yayınladı. Şarkıyı ise Mayıs ayında "Paper Light Revisidet" olarak kliplendirdi.

Müzikal kariyerinin yanı sıra Loreen, çeşitli siyasi aktivistlikler yaptı ve insan haklarını savundu. 2012 yılında MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nden En İyi İsveçli Sanatçı Ödülü aldı.

Diskografi:
Heal (2012)
Ride (2017)

Loreen
bottom of page