top of page

Ruslana

Şarkıcı

Ruslana Stepanivna Lıjıçko, (Ukraynaca: Руслана Степанівна Лижичко) 24 Mayıs 1973 doğumlu, Ukraynalı şarkıcı, dansçı, ve yapımcı. Ukrayna devlet başkanı danışmanı ve milletvekilidir. Wild Dances adlı şarkı ile 2004 Eurovision Şarkı Yarışması'nı kazanarak ünlü olmuştur.

Ruslana, 24 Mayıs tarihinde, Ukrayna’nın Lviv kentinde doğdu. Onun çocukluk anıları bile hep sahne maceralarıyla doludur. İşte bu onun, hayatını müziğe adamasına bir örnektir. Konservatuvardan mezun olduktan sonra, piyano ve orkestra şefliği öğrenimi aldı. Babası, batı Ukrayna’da bulunan Hutsuls (Ukrayna Karpatları) bölgesindendir. Bu nedenle böyle nadir bir kültüre, antik ve zengin bir tarihe sahipler. Ruslana’nın "Wild Dances" şarkısına da bunlar esin kaynağı olmuştur.

Ruslana, 4 yıllık müzik eğitiminden sonra "Horizon" adlı müzik grubuna katıldı. Burada yaşadığı sahne tecrübesi ona ileriki müzik yaşamında çok yardımcı olacaktı. Ruslana yaşamını müzikle yönlendirmeye karar vermişti artık. Bir Lviv festivalinde ilk kez sahneye çıkmasıyla 4 yıllık eğitimin karşılığını almaya başladı. Profesyonel müzik yaşamı ise konserler, yarışmalar ve festivallerle dolu. Okulunda (Matematik) 10. sınıfından ve konservatuvardaki 2. yılından sonra Lviv kentindeki V. Lsence adlı müzik fakültesinde eğitimine devam etti. Bu sırada senfonik orkestra ilgisini çekmeye başlamıştı.

1993 yılında ilk müzik yarışmasına katıldı. Aynı yıl Vseoucrainsciy festivalindeki "Red Routa" adlı modern şarkı ve pop müzik yarışmasına katıldı. Bu tarihten sonra Ruslana’nın müzik yaşamı hareketlenmeye başladı ve 1995 yılında Oleksandr Ksenefontof ile evlendi. Daha sonra albümleriyle ve konserleriyle Ukrayna’da milyonlarca insanın beğenisi kazanan Ruslana’nın müzik yaşamındaki en büyük ivme ise 15 Mayıs 2004 tarihinde oldu.

Ruslana 2004 yılındaki 49. Eurovision Şarkı Yarışması'nda, İstanbul'da 280 puanla Eurovision birincisi oldu. "Wild Dances" isimli şarkısı, hareketli danslarla birlikte sahnede yer aldı.

Aynı zamanda Ruslana, Amerikan yanlısı Turuncu Devrim'in ateşli bir destekçisidir.

Ruslana, Euromaidan olarak bilinen AB yanlısı protestoların önde gelen isimlerinden biriydi . Ukrayna hükümetinin Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşması imzalama hazırlıklarını askıya almasının ardından, 22 Kasım 2013'te Ukrayna vatandaşları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de spontane protestolar başlattı.

Olağanüstü cesareti, bağlılığı ve bağlılığı nedeniyle Ruslana, New York'taki Dünya Kadın Zirvesi'nde First Lady Michelle Obama tarafından verilen Uluslararası Cesur Kadın Ödülü ve 2014 Seçkin İnsani Liderlik Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödülle onurlandırıldı.

Diskografi:
Myt' Vesny – Dzvinkyj Viter - 1998
Najkrashche - 2001
Dobrij Vechir, Tobi... – 2002
Diki Tantsi – 2003
Wild Dances – 2004
Amazonka – 2008
Wild Energy – 2008
Shalala - 2011

Vücut Ölçüleri:
Boy 164 cm
Ağırlık 55 kg

Ruslana
bottom of page