top of page

Sirusho

Şarkıcı

Siranuş Harutyunyan ya da bilinen sahne adıyla Sirusho, 7 Ocak 1987, Erivan doğumlu, Ermeni şarkıcı, söz yazarı ve besteci.

Siruşo yedi yaşındayken ilk defa Kanada'da sahneye çıktı. Rusya, Gürcistan, Ürdün, Kanada, Suriye, İran, Belçika, ABD ve Avustralya gibi çoğu ülkelerde konser verdi. İlk albümü 1999'da kendi adı Siruşo başlığıyla yayımlandı. İkinci albümü 2005'te Sheram adıyla yayımlandı. Bu albümü sayesinde çok ödül alan Siruşo ayrıca "Ermeni Müziğinin Geleceği" ödülünü almıştır ve "En İyi Ermeni Kadın İdol" seçilmiştir.

2008 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Ermenistan'ı "Kele Kele" adlı şarkı ile temsil etti ve 199 puanla yarışmada dördüncü oldu. Ayrıca yine 2009 Eurovision Şarkı Yarışması'da ülkesinin oylarını okuduğu sırada arka planda ve elinde tuttuğu kartta Azerbaycan'ın Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ bölgesinde yer alan Biz Dağlarımızız adlı heykelin fotoğrafını göstermesine Azerbaycan'dan tepki geldi. 2008'de BBC, başarısını kendisini Ermenistan için "ulusal bir servet" olarak tanımladı.Sirusho, 2007 Eurovision Şarkı Yarışmasının Ermeni sözcüsü ve Belgrad'da düzenlenen 2008 Eurovision Şarkı Yarışmasının Ermeni temsilcisi olduktan sonra uluslararası alanda tanınmaya başlandı. Şarkının 'Yerevan Remix' sürümü düzenli olarak Yunan kulüplerinde, İngiltere'deki Londra Yunan radyosunda çalındı.Sirusho'nun "PreGomesh" single'ı Aralık 2012'de yayınlandı ve sonrasında Ermeni kültürünü ve işçiliğini temsil eden ve koruyan Pregomesh adı altında yeni bir el işi gümüş takı tasarımlarını başlattı. Gomesh, Ermenice'de buffalo anlamına gelir. Pre ise çobanların buffaloları yönlendirmek için kullandıkları bir kelimedir. Pregomesh, güçlü,dürüst ve vazgeçmeyen insanı temsil eder.

Sirusho, Dünya Müzik Ödülleri'nde Pregomesh şarkısıyla 2 kez aday olan ilk Ermeni sanatçıdır. 2016 yılında ise Armat albümünde de yer alan Der Zor isimli şarkısının klibinin bir bölümünü Kars şehrindeki Ani harabelerinin önünde çekmiştir.Bu klibin bir bölümü Ani harabelerinde çekildiğinden dolayı klibin kendisi için önemi büyüktür.Şarkının kliplendirilme süreci sanatçının resmi Youtube kanalında 21 dakikalık belgesel şeklinde yayınlanmıştır.Belgeselde sanatçı, Kars'ta bir Ermeni evini ziyaret etmiştir. 2017 yılında da Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, kendisini Ermenistan'ın Onurlu Sanatçısı unvanıyla ödüllendirmiştir.

Diskografi:
Sirusho (2000)
Sheram (2005)
Hima (2007)
Havatum Em (İnanıyorum) (2010)
Armat (Köken) (2016)

Vücut Ölçüleri:
Boy 160 cm
Ağırlık 54 kg
Göğüs çevresi 87
Bel çevresi 64
Basen çevresi 89

Sirusho
bottom of page