top of page

Kate Moss

Model

Kate Moss (d. 16 Ocak 1974), İngiliz süper model.

14 yaşındayken New York JFK Havalimanı'nda keşfedildi ve modellik kariyeri başlamış oldu. 1990'lı yıllarda Cindy Crawford ve Naomi Campbell gibi kıvrımlı hatlara sahip ve uzun boylu modeller revaçta iken, Kate Moss ideal model görünümden uzak olan, minyon fiziği, ayrık ön dişleri, elmacık kemikleri ve aşırı zayıflığı ile dikkatleri üzerine çekti. O yıllarda model, siyah-beyaz fotoğraflarla sunulan Calvin Klein reklamları ile tepki topladıysa da bu sayede popülerliği arttı. Tüm dünyada moda ikonu olarak kabul edilir. En çok kazanan model unvanını almıştır. İngiltere başta olmak üzere tüm dünyada "Kate Moss style" (Kate Moss stili), "Kate Moss mania" (Kate Moss çılgınlığı) başlamıştır.

Özellikle genç kızlar için bir idol ve ikon olan model, her ne kadar özel yaşamı yüzünden eleştirilse de milyonlarca hayrana sahiptir. Yıllık kazancı 28 milyon pound'dur. Chanel, Versace, Gucci için çalışmıştır.

Parti yaşam tarzı nedeniyle medya incelemesine konu olan Moss, Eylül 2005'te bir uyuşturucu skandalına karıştı ve bu da moda kampanyalarından çıkarılmasına neden oldu. O suçlamalardan aklandı ve kısa süre sonra modelliğe devam etti.

Moss, 1994 ve 1997 yılları arasında aktör Johnny Depp ile ilişki içindeydi. Lila Grace Moss-Hack, Eylül 2002'de Dazed & Confused editörü Jefferson Hack ile birlikte doğdu. 2000'lerin başında birkaç yıllık bir ilişki içindeydi. Sadie Frost ve Jude Law'ın kızı Iris Law'ın vaftiz annesidir .

Vücut Ölçüleri:
Boy 170 cm
Ağırlık 55 kg
Göğüs çevresi 86.5 cm
Bel çevresi 66 cm
Basen çevresi 89 cm
Sütyen ölçümü 85A

Kate Moss
bottom of page