top of page

Britney Spears

Şarkıcı

Britney Jean Spears, 2 Aralık 1981'de doğan, Amerikalı şarkıcı.

Dünya çapında albümleri ve teklileri 2008 yılına kadar toplam 83 milyonun üzerinde satmıştır. Amerikan müzik tarihinde en çok satan sekizinci kadın şarkıcıdır.

İlk önce 1990'ların başlarında "The Mickey Mouse Club" ile tanındı. 5 yıllık bir aradan sonra hit albümü "...Baby One More Time" ile geri döndü ve pop müzikte bir süre çok genç şarkıcıların hakim olacağı bir dönem başlattı. Ertesi yıl ikinci albümü "Oops!...I Did It Again" ile yine listelerin ilk sırasına oturdu.

2000'li yıllar Spears için iyi başladı. Öncelikle Pepsi ile yaptığı reklam anlaşmasıyla, sonra da o dönemki erkek arkadaşı Justin Timberlake ile sürekli gündemdeydi.Bu dönemde arka arkaya 3. ve 4. albümlerini çıkardı.

Bu albümleri öncekileri göre içerik olarak daha sanatsal, ancak satış olarak daha düşüktü. 2004'te dansçı Kevin Federline ile evlendi. 1 yıl içinde ilk oğlu Sean Preston'ı, 12 Eylül 2006'da da ikinci oğlu Jayden James'i dünyaya getirdi.2007'de Kevin Federline'den boşandı. Düştüğü bunalımlar ve skandallarla gündemi meşgul etti.Sadece 1 tane Türk sevgilisi oldu,o da Playboy Polat Üründül'dü.

Spears,McBomb, Mississippi 'de doğdu. Erkek kardeşi Brayn Spears, (d.1977) menajerlerinden biridir, kız kardeşi Jamie-Lynn (d.1991) ise aktris ve şarkıcıdır. Çocukluk yıllarında Britney, okulunun jimnastik derslerine katıldı, kilise korosunda da söyledi. Bu sırada Disney kanalının seçmelerine de katılıyordu.Bu seçmelerden birinde The Mickey Mouse Club'a seçildi. Yaşı çok küçük olduğu için yapımcılardan biri onun New York 'Broadway 'de bir ajans ile tanıştırarak 3 yıl boyunca gösteri sanatları okuluna gitmesini sağladı.

Daha sonra Spears Disney kanalına New Mickey Mouse Club ile geri döndü.Progmramdaki diğer isimler, Justin Timberlake, Christina Aguilera, Joshua Chasez, aktris Keri Russell ve aktör Ryan Gosling idi. Birkaç yıl sonra Spears bir demo hazırladı ve bu Jive Record'un eline geçti. Plak şirketi Britney Spears ile anlaşma imzaladı ve Britney tüm gençlik dergilerinde ve televizyon programlarında görünmeye başladı. Nsync gurubunun da reklamlarına ve sesini göstermeye devam etti.

...Baby One More Time
1998'in sonlarına doğru Britney'nin ilk teklisi ...Baby One More Time radyolarda çalınmaya başladı. Klibi ise müzik kanallarında dönmeye başlamıştı. Bu tekli Britney'nin uluslararası alanda büyük bir başarı kazanmasına ve tanınmasına neden oldu. O dönem yeni çıkan Nsync grubu için grupla birlikte yaptığı Oppening for Nsync Mall turu onun birinci ve en az gelirli ilk turnesiydi. Spears, bu turda kendini tanıtmaya başladı.

2 Ocak 1999 tarihinde ilk albümü ...Baby One More Time Jive Records tarafından piyasaya sürüldü. Albüm sadece Amerika'da 14 milyon satarak elmas sertifika aldı ve tüm dünyada 25 milyon sattı. Bu albüm haftalarca bir numarada kaldı.

1999 Longshot isimli video filmde sevgilisi ile 30 saniyelik bir rol aldılar. Spears'ın rolü şarkılarının video kliplerinden bile kısaydı. Filmde o günlerde ayrı olduğu kız arkadaşını yalnız bırakmayan Justin Timberlake de park bekçisi olarak kamera karşısına geçti. Filmin yönetmeni ise bu kadar kısa rolü olmasına rağmen Spears’ın kendilerini çok uğraştırdığını belirterek, “Sadece onun 30 saniyelik rolü için yarım saat uğraştık” açıklamasında bulundu. Nisan 1999'da Spears, Rolling Stone dergisinin kapağına çıktı. 1999 yazında ikinci turnesine çıktı ve 1999'un sonunda Britney, eleştirmenlerce o yılın en büyük yıldızı kabul edilmişti.

Her yandan övgü dolu eleştiriler alan Britney Mtv Avrupa Müzik Ödülleri'nde "...Baby One More Time" adlı şarkısındaki gösterisi ile herkesin beğenisini topladı. O yılın en iyi R&B şarkısı kategorisinde ödülü kimseye kaptırmamasının yanında diğer sanatçılara fark attı. Ödülünü alırken "Tanrı'ya lütuflarından dolayı ve buraya kadar beni getirdiği için teşekkürler ederim" dedi ve geniş çevrelere göre adeta şirin pop idol imajını pekiştirdi. Artık onu her dinden, her ırktan, her mezhepten kişi dinliyordu. Britney tüm dünyanın gönlünü kazanmayı başarmıştı. Bu dönemde ilk dizi deneyimi olan Sabrina'da küçük bir rolle hayranlarının karşısına çıktı. O, artık pop müziğin ve reklamların yeni yüzüydü

Britney
2001 yılı başlarında adı tekrar, Pepsi ile 8 milyon dolarlık reklam antlaşması yaptığında duyuldu. Pepsi ile yolları 1 yıl sonra ayrılacak olan Britney popüleritesini iyice kaybetmeye başladı. Aynı yıl MTV Müzik Ödülleri "I'm a Slave for You" isimli çıkış şarkısında bir pitonla dans ettiği için hayvan hakları savunucularını kızdırdı. Gençlere kötü örnek olan sanatçı olma imajını kazandığı için kınandı. Ardından bu şarkıya çektiği olaylı klip aylarca konuşuldu. Temmuz'da da Dream within' a Dream tour adlı dördüncü büyük turnesine çıktı.

Kasım ayında tamamen kadınlığını ön plana çıkaran 3.stüdyo albümü Britneyi çıkardı. Bu albümü de listelere bir numaradan girdi ve Britney, Amerikan müzik tarihinde peşpeşe üç albümü de listelere bir numaradan giriş yapan tek kadın şarkıcı oldu. Bu albüm satışları ilk iki albüm kadar olmasada, yine de 9 milyondan fazla sattı. Britney hemen turneye çıktı. Kendisi hakkında iki kere öldü haberi çıktı. Aralık'ta Prens William onu bir geceliğine yatına davet etti. Böylesine terbiyesizce ve küstahça bulan teklifi Britney kabaca reddetti. Bakireliğinin onun için çok önemli olduğunu söylemeye başladı.

Şubat 2002'te ilk filmi Crossroads u çekti. Tanınmamış oyuncularla kamera karşısına geçti. Filmde Britney adlı albümünden üç parça kullandı. Filmin asıl müziği "I'm Not a Girl, Not Yet a Woman", karaoke parçası canlı olarak söylediği ve düzenlenmiş bir eski şarkı olan "I Love Rock'n Roll", Kamera arkası olarak kullanılan "Overprotected"dır. Film büyük bir gişe başarısızlığı göstermesinin yanında yılın en kötü filmleri arasında kendine yer buldu. Bunun ardından da dört yıllık erkek arkadaşı Justin Timberlake'ten ayrıldı. Sevgilisini aldattığı ortaya çıkan sanatçı için Justin Timberlake Cry Me a River adlı şarkıyı yazdı. Bundan sonra kariyeri bir anda düşüşe geçti ancak Forbes dergisi onu yılın en güçlü ünlü ismi seçti.

Mayıs Bu kadar kötü giden giden hayatının yanı sıra ailesinde çatırdamalar başladı. Annesi Lynn Spears zenginliği seven biriydi. Bunun aksine babası sade bir yaşamı tercih etmişti. Sürekli anne ve babası bu yüzden kavga eden Britney ruhsal bir bunalıma girdi. Bu yıllarda günlerin en moda filmi olan James Bond filmlerinde kendine rol kapabilmek için aylarca uğraştı fakat hiç bir yapımcı onunla çalışmak istemedi.

In the Zone
Ağustos 2003'te Madonna ve Christina Aguilera ile MTV Müzik Ödülleri'nde olay yaratan gösteriyi gerçekleştirdi. Madonna'nın 80'ler hiti Like a Virgin'in sergilendiği sırada Spears ile Madonna dudak dudağa öpüştü. Bu olay aylarca konuşuldu ve kısa sürede bir eşcinsel sembol haline geldi. Madonna'nın etkisi ile Kabbala ile ilgilenmeye başladı Kabbala Merkezi'nin üyesi haline geldi.

Kasım 2003'ta 4. stüdyo albümü In the Zone'u çıkardı. Albümdeki parçaların çoğunun sözlerini de yazan Britney, bu albüm ile de arka arkaya dört albümü de listelere 1 numaradan giren sayılı kadın şarkıcılardan oldu. Bu albüm sanatsal olduğu için fazla satmadı. Toplamda 6 milyon sattı. Bu albümde yer alan Toxic parçası ile en iyi dans parçası kaydı dalında ilk Grammy Ödülü'nü kazandı. Sonunda amacına ulaşan Britney büyük gelirli Onyx Hotels tour'a çıktı ve Bu turdan 38 milyon dolarlık büyük bir gelirle geri döndü. Yarısında Outrageous klibinin çekimlerinde diz kapağı incitti ve turneyi tamamlayamadı. Bu kaza ona 1.000.000 dolara mal oldu.

Son yılların en başarılı ismi olan Britney Spears'ın Londra'daki Madame Tussauds balmumu müzesine balmumundan bir heykelinin dikilmesi teklifi götürüldü. "I'm a Slave for You" isimli şarkısında dans ederken figüratifize edilen Britney Spears'ın heykeli hâlâ Londra'da sergilenmektedir.

Ocak 2004'te çocukluk arkadaşı Jason Allen Alexander ile Las Vegas'ta evlendi. Evliliği 54 saat sürdü. Britney'e neden evlendiği sorulduğunda ise "sadece evlenmenin nasıl bir şey olduğunu görmek istedim" yanıtını verdi. Sadece bir reklam olarak Temmuz 2004'te ise dansçı Kevin Federline ile nişanlandığını açıkladı. Tanıştıktan üç ay sonra nişanlanan çift, ailelelerine ve tüm dünyaya sürpriz yaparak Eylül 2004'te evlendiler. Britney'in ailesi bu olaya karşı çıktı. Boşanmasını isteselerde Britney'e dinletemediler. Bir süre ailesinde kardeşi Jamie Lynn dışında kimse onla konuşmadı. O sırada Kevin aktris Shar Jackson'dan ikinci çocuğunu bekliyordu. Balayından dödükten sonra Britney genç bir anne olmak istediğini söyledi.

Bir röportajında Başkan Bush'un her kararını desteklediğini açıkladı ve bu Michael Moore'un belgesel filmi Fahrenheit 9/11'de de kullanıldı. Zaten sevilmeyen başkan olan George W. bush'un yanında yer alan Britney artık iyice popülaritesini kaybetti. Eylül 2004'te Britney, 12 milyon dolar kazandığı, ilk parfümü Curiousu çıkardı. 1 yıl içinde parfüm 100 milyon dolar kazandı. Bunun devamında Britney ikinci parfümü Fantasyi çıkardı.

2004'ün sonlarında ilk Best of albümü Greatest Hits:My Prerogative'i çıkardı. Albümde üç tane de yeni parça bulunmaktaydı. Eski bir Bobby Brown şarkısı olan My Prerogative'i yeniden düzenledi. Albüm öncekiler kadar ses getirmesede toplama albüm olmasına rağmen 5 milyon sattı. Artık Britney için zor günler başladı.

2005'in ortalarında kocası Kevin ile Britney and Kevin:Chaotic isimli bir televizyon programı hazırladı. Program beklenen ilgiyi görmedi. Nisan 2005'te Britney ilk bebeğine hamile olduğunu açıkladı. 14 Eylül 2005'te ilk oğlu Sean Preston'ı dünyaya getirdi. Bu doğum Daniel Edwards'e ilham verdi, Daniel Edwards Britney'nin garip bir şekilde doğum yaparken heykelini yaptı. Doğumla birlite Britney'nin kariyeri iyice düşüşe geçti ve bir düzenleme albümü çıkardıysa da çok az sattı. Britney bir yandan düşüşe geçen popüleritesini düşünürken Kevin'in onu aldattığı ortaya çıktı. Britney çocuğu için evliliğine devam etme kararı aldı. Dünyaca bu evliliği fazla sürmeyeceği düşüncesi yavaş yavaş gerçekleşiyordu.

Blackout
Mart 2006'da ünlü komedi programı Will & Grace'te konuk oyuncu olarak yer aldı. Mayıs 2006'da The Late Show with David Letterman'da da ikinci hamileliğini açıkladı. Bunun ardında da adı Baby's All Rock 'n' Roll yeni bir bebek giyim serisi çıkaracağını açıkladı. Harper's Bazaar dergisinin Ağustos 2006 sayısının kapağı için çıplak poz verdi. Bu poz yine aylarca konuşuldu.

12 Eylül 2006'da ikinci oğlu Jayden James'i doğurdu. Evliliğini kurtardığını düşünürken eşler iyice işi abartmış ve ayrı yaşamaya başlamışlardı. 6 Kasım 2006'da kocası Kevin Federline'den boşanmak için mahkemeye başvurdu. Federline Britney ile balaylarında kaydettiği özel görüntüleri basına sızdıracağını açıklayınca Spears bunalıma girdi. Ardından da Kevin Federline velayet davası açtı. Mahkeme çocukları Kevin Federline'e verdi ve Britney haftada kısıtlı olarak çocuklarını görme kararı alındı. Boşanmanın hemen ardından Spears, yeni albümü için çalışmaya başladı.

Britney sosyal çevresini tamamen boşladı ve kendini içki ve gece hayatına vurdu. Gece hayatının akıllanmaz ünlüsü Paris Hilton ile gezmeye başladı. Haklarında çıkan iddialara cevap vermeyen Britney haftalarca kendini evine kapattı, gece hayatını kısıtladı ve Jr. Rotem ile aşk yaşamaya başladı. Yeni albümü ve bomba gibi bir dönüş yapma planları için 3 yıllık suskunluğunu 2007 yılının sonlarında bitireceği sözü ile stüdyoya girdi. Ocak 2007'de Britney yeni albümü için hızla çalışmalara başladı.

100.000.000 dolarlık servetiyle dünyanın 12. en zengin kadını seçildi. Yeni albümü için 3. albümünde birlikte çalıştığı Pharrell Williams görüşmelere başladı. Isaac Cohen ile aşk yaşamaya başladı. Bu sırada çarpıcı bir haberle dünyası karardı. 25 Ocak'ta teyzesi Sandra Bridges Covington kansere yenik düştü ve hayatını kaybetti. Şubat ayında ikinci oğlu Jayden James'in resimleri basına sızdı. 16 Şubat'ta bir günlük rehabilitasyondan sonra saçlarını tamamen kazıttı ve iki dövme daha yaptırdı.

Nisan Zamanların pop ilahesi çökmüş bir halde hayatına geri döndü. Serveti bitme dercesine geldi. Mayıs ayında 12-15 dakikalık konserler vermeye başladı. Konserleri ilgi görmedi. Las Vegas'ta verdiği konser tam bir fiyaskoyla sonuçlandı. Haziran ve Temmuz aylarında ise dansçı ve albüm başlığı seçimlerine başladı. Nihayet 31 Ağustos 2007 sabahı internette yayınlanan teklisi Gimme More daha çok yeni olmasına rağmen büyük ilgi gördü ve 2 günde çokluortam indirme listesinde 59. sıraya yükseldi. 13 Kasım 2007 tarihinde albümünü resmi olarak satışa çıkaracak olan Spears'ın klibi de gösterime girdi.

4 Ocak'ta hayranlarının düzeldiğini umut ettiği Britney, evinde belirsiz bir maddenin etkisine girerek bir kez daha hayranlarını ve tüm düyayı şok etti. Çocuklarını görmek için kocası Kevin Federline'dan Sean Preston ve Jayden James'i alan şarkıcı çocuklarını geri vermek istemeyince yüksek dozda madde bağımlılığından hastaneye kaldırıldı. Durumunun iyi olduğu belirtilen şarkıcı 1 gün sonra hastaneden taburcu oldu.

Bu aşkı da kısa süren Spears tekrar rehabilitasyon merkezine yattı ve tüm serveti babası Jamie Spears'a devredildi. Geçtiğimiz günlerde serbest kalan Britney'in yorgun hali dikkatlerden kaçmadı. Bunun sebebi ise yakalandığı Bipo hastalığı ve aşırı strese bağlandı. Hastalığının ilerlemesine rağmen klip çalışmalarını ve konserlerini ertelemeyeceğini söyleyen Spears, tüm hızıyla yeni klibi için çalıştığını açıkladı.

Spears, sonrasında albümünden ikinci teklisi Piece of Me yayınlandı. Bu tekli listelerde ortalama üstü başarı gösterdi. Şarkıda magazincilere taş atan Britney, kendini savunmayı da ihmal etmedi. Blackout albümü ve albümdeki şarkılar eleştirmenler tarafından yerden yere vuruldu. 3. tekli olarak animasyon şeklinde klibe sahip Break the Ice, Amerikan listelerine 50 numaradan girdi. Her nekadar listelerde başarı gösterememiş olsada şarkı radyo istasyonlarında ve müzik kanallarında sıkça çalınmaya başladı.

Circus
Britney, yeni albümü Circus'ı 2 Aralık 2008'de, 27. yaşgününde çıkaracağını duyurdu. İlk tekli olan Womanizer ın yapımını, Atlantalı yapım grubu The Outsyders üstlendi. Şarkı Amerikan listelerinde 2. haftasında 96 Basamak birden atladı tüm zamanların en yüksek 2. atlayışını yaparak 1 numaraya oturdu. 505.507'lik ilk hafta satışı ile de tüm zamanların en iyi ilk hafta satışını elde etti.

Piece of Me videosuyla En İyi Pop Videosu, En İyi Kadın Sanatçı Videosu ve Yılın videosu dallarında kazandığı 3 MTV Ödülünün ardından Jive Records, Britney'nin yeni albümü Circus'u piyasaya çıkardı. Britney bu albümde, Dr. Luke (albüme adını veren Circus adlı şarkının yazarı ve bestecisi) Danja, Max Martin (Britney'i ünlü yapan Baby One more Time şarkısının bestecisi ve yazarı), Bloodshy & Avant and Guy Sigsworth (Madonna, Alanis Morissette, Björk) gibi kendini kanıtlamış besteci ve söz yazarlarından yardım aldı.

Spears 26 Ağustos 2016'da 9. stüdyo albümü Glory'i RCA Records etiketiyle piyasaya sürdü. Albüm ilk haftasında 111.000 satış yaptı ve ABD Billboard 200 listesine 3 numaradan giriş yaptı.

#FreeBritney
Amerikalı şarkıcı Britney Spears'ın 2008'den beri devam eden hukuksal vasiliğinin sona erdirilmesini savunan bir sosyal harekettir. 13 yıldan fazla bir süredir, Britney, vasilik adı altında temel insan haklarından mahrum bırakılıyor.Hareket, Spears'ın kendi iradesi dışında, zorla bir psikiyatri tesisine gönderildiğinin ortaya çıktığı 2019 senesinde Twitter adlı sosyal medyada başladı ve giderek büyüdü.[21] Vasilik 12 Kasım 2021'de sonlandırılmıştır.

Diskografi:

Stüdyo albümleri
1999: ...Baby One More Time
2000: Oops!... I Did It Again
2001: Britney
2003: In the Zone
2007: Blackout
2008: Circus
2011: Femme Fatale
2013: Britney Jean
2016: Glory

Vücut Ölçüleri:
Boy 163 cm
Ağırlık 57 kg
Göğüs çevresi 89 cm
Bel çevresi 68.5 cm
Basen çevresi 89 cm
Sütyen ölçümü 90C

Britney Spears
bottom of page