top of page

Halsey

Şarkıcı

Ashley Nicolette Frangipane ya da bilinen adıyla Halsey, 29 Eylül 1994, doğumlu, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı.

Sahne adı olarak hem doğup büyüdüğü yer olan eyaletinde ismini hem de isminin anagramı olan Halsey'i kullanır. Şarkı yazmaya 17 yaşında başlamıştır. 2014'te Astralwerks adlı müzik şirketi ile bir anlaşma imzalayıp ilk EP'si olan Room 93'ü çıkardı. İlk albümü olan Badlands'da Room 93'ü takip ederek 2015 yılında piyasaya sürüldü. Ocak 2021'de hamile olduğunu duyurdu ve Temmuz 14'te Türk sevgilisi Alev Aydın'dan Ender Ridley Aydın adında bir çocuğu oldu.

Halsey, New Jersey'de Ashley Frangipane adıyla doğmuş ve yetişmiştir. Anne tarafından İtalyan, Macar, İrlandalı ve baba tarafından Afrika-Amerika kökenlidir. 14 yaşında akustik gitara geçmeden keman, viyola ve viyolonsel çaldı. İlk röportajlarından birinde, Halsey 16 veya 17 yaş civarlarında ona bipolar bozukluk teşhisi konulduğunu belirtmiştir. 18 yaşında, mâli sıkıntılarla karşılaştı ve müzik, kirasını ödemek için bir yol oldu. Çeşitli sahne isimleri altında farklı şehirlerde çok sayıda akustik gösteriler yaptı. En sonunda lakabı olarak Halsey'yi seçti, bunun sebebi isminin (Ashley) anagramı ve Brooklyn'de gençliğinde çok vakit geçirdiği bir caddenin isminin olmasıydı.

alsey'de bipolar bozukluk bulunmaktadır. Kendisine 17 yaşında bu ruhsal bozukluk teşhisi kondu ve annesinde de olduğunu söyledi. O yaşta intihara teşebbüs etti, bu da onun teşhisine ve psikiyatri hastanesinde 17 gün yatmasına yol açtı.

Diskografi:
Badlands (2015)
Hopeless Fountain Kingdom (2017)
Manic (2020)
If I Can't Have Love, I Want Power (2021)

Vücut Ölçüleri:
Boy 163 cm
Ağırlık 54 kg
Göğüs çevresi 86 cm
Bel çevresi 63.5 cm
Basen çevresi 90 cm
Sütyen ölçümü 85B

Halsey
bottom of page