top of page

Kesha (Ke$ha)

Şarkıcı

Kesha Rose Sebert veya bilinen adıyla Kesha (Ke$ha diye de yazılır), 1 Mart 1987 doğumlu, Amerikalı pop şarkıcısı, rapçi ve söz yazarıdır.

2005 yılında, on sekiz yaşındayken Dr. Luke'un plak ve yayıncılık şirketi ile anlaşma imzalamıştır. O zamandan beri etkin bir müzisyen olmasına rağmen başka sanatçılar için şarkı sözü yazmış (The Veronicas'ın "This Love" adlı şarkısının sözlerini yazmıştır) ve arka vokallerde yer almıştır, 2008 yılında, Britney Spears'ın Circus albümünde bulunan "Lace and Leather" şarkısında arka vokalde yer alan Kesha, yine aynı yıl içinde Katy Perry'nin liste başı şarkısı "I Kissed a Girl"ün video klibinde yer almıştır. Kesha'nın atılımı ise 2009 yılı başında Flo Rida'nın teklisi "Right Round" şarkısı ile birlikte oldu. Amerikalı rap şarkıcısı Flo Rida ile 2009 yılında yaptığı düet, Amerika'da bir hafta içinde 630.000 kez indirilerek Amerikan müzik tarihinde bir hafta içinde dijital olarak en çok indirilen şarkısı oldu.

2009 yılının sonuna doğru piyasaya sürdüğü "Tik Tok", on ülkede birinci sıraya yerleşti. 1 Ocak 2010 tarihinde yayımladığı "Animal" adlı ilk solo albümü, ABD, Kanada ve Yunanistan'da bir numaradan giriş yaptı. Eylül ayında Kesha'nın iki milyon albümü satıldı.[3] Bu albümden çıkan ilk tekli "Tik Tok" da aynı şekilde Amerikan müzik listesinde bir numarada yer aldı. Sanatçı, ikinci tekli olarak 3oh!3 ile beraber kaydettiği "Blah Blah Blah" adlı şarkıyı seçti. Bunun yanında Pitbull'un "Rebelution" isimli albümünde Girls isimli şarkısına düet yaptı. Taio Cruz ile yaptığı düet ile ses getiren sanatçı, 15 Ekim'de Cannibal ismini verdiği ilk EP'sinden çıkış şarkısı "We R Who We R"ın paylaşımını yaptı. Şarkı çıktıktan yarım saat sonra Twitter, yoğunluk uyarısı yaptı. "We R Who We R", 25 Ekim itibarıyla iTunes Store'da satışa sunulmuştur. Ayrıca Kesha, sadece 1,5 yılda 3 milyondan fazla albüm ve 31 milyon single satarak 2011 ocak ayı itibarıyle toplamda yaklaşık olarak 35 milyon kayıt satışına ulaşmış bulunmaktadır. Kasım 2013 itibarıyla Kesha'nın tüm dünyada 57 milyon kayıt satışı yaptığı duyuruldu.

015'te Dr. Luke'a fiziksel ve ruhsal taciz davası açmıştır fakat Dr. Luke davayı kabul etmemiştir. Kesha'nın avukatı Mark Geragos, "Dava; Kesha'nın yeniden müzik kariyerininin kontrolünü ele alması, kişisel özgürlükleri, 10 yıldır ruhsal olarak sorun yaşadığı ve duygusal olarak zarar gördüğü için, Dr Luke'in ellerinde cinsel tacize maruz kaldığı için çok önemli. Kesha, hayatını ve kariyerini bu kötü zamanların gerisinde bırakmak istiyor. Davada aynı anda Dr Luke ile olan kontratın feshedilmesi isteniyor." Dr Luke'ın avukatları, "Kesha ve annesi şu anda Dr Luke'u karalama kampanyası başlattılar. Hakkında yalan yanlış iddialarda bulunuyorlar" dedi. Davada kararı gözyaşları içinde dinleyen şarkıcıya birçok ünlü isim, sosyal medyadan destek verdi. Kesha; prodüktörü Dr. Luke’u 10 senedir kendisini cinsel, fiziksel, sözlü ve duygusal olarak taciz etmekle suçladı. İddiaları kabul etmeyen Dr. Luke’un mahkemeye sunduğu delil, suçlamaları düşürdü. Kesha’nın prodüktöre öpücük kondurup yolladığı karta yazdığı “En çekici yapımcıya, seni seviyorum” notu mahkemenin sonucunu belirledi. Sony ile altı albüm anlaşması daha bulunan şarkıcı, Dr. Luke’la çalışmaya devam edecek.

Sony, bu dava karşında şarkıcı Kesha için elinden geleni yaptığını dile getirdi. ''Kelly Clarkson'', dava ardından Dr.Luke'un eskiden yaptığı kötü olayları gün yüzüne çıkartan itiraflarda bulundu, Dr.Luke'un kendisine zorlama, baskı ve şantaj yaptığını söyleyen sanatçı, ''Müzik sektöründe Dr.Luke ile çalıştığım zamanlarda çok zor günler geçirdim'' dedi. Sony Music America, New York'ta bulunan şirketi önünde yapılan eylemler ve ünlü sanatçıların Kesha için verdiği destek Sony Music'in marka itibarını kötü etkilediği gerekçesiyle Dr.Luke'un sözleşmesinin iptalinin düşünüldüğünü açıklamıştır. Ancak herhangi bir şey gerçekleşmemiştir. Lady Gaga, Ariana Grande, Halsey, Lily Allen, Demi Lovato, Adele gibi ünlü sanatçılar Kesha'ya manevi olarak destek olmuşlardır. Bu zor zamanlarında hiçbir maddi geliri olmayan sanatçı, Nashville' de bulunan İspanyol bugalov tipindeki evini 1.45 milyon dolara (yaklaşık olarak 9.821.357 TL) satmıştır. Olaylar öncesinde Kesha'nın Annesi Pebe Sebert, Twitter üzerinden Taylor Swift'in Kesha'ya maddi olarak 250.000$ bin dolar yardımda bulunduğunu açıklamıştır. Sony ile 6 albümlük anlaşması bulunan Kesha, Dr.Luke ile çalışmayacağını söylemiştir. Sony Music ile anlaşması olan Kesha, başka plak şirketleriyle anlaşma imzalayamadığı için Albüm veya Single çıkartamamaktadır. Kesha'nın annesi, Billboard'la yaptığı görüşmede ''O bizi yok etti'' demiştir. Yine de kararlı bir şekilde bu yolda yürüdüğünü belirten sanatçının annesi, başlattığı karalama kampanyasında Amerika'da 411.000 imza toplamayı başarmıştır.

Kesha, Human Rights Campaign adlı (LGBT) kuruluştan en büyük destekçi ödülünü kabul etmiştir. Kesha, geçirdiği zor zamanlar yüzünden konuşma sırasında sık sık göz yaşlarına boğulmuştur. '' Son zamanlarda yoğun ve zor günler geçiriyorum, buradan beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim. Şöyle bir şey söylemek istiyorum, bu ödülü bana layık gördüğünüz için tekrar teşekkür ederim. Bizler bizi benzersiz kılan şeyleri utanç duyduğumuz için gizlemek zorunda kalıyoruz. Biz kendimize zorbalık ediyoruz, bunun bu şekil devam etmesini istemiyorum. Tanrım sizleri çok seviyorum.'' Kesha, bu zor zamanda aşırı kilo almıştır. Tekrar rehabilitasyona giden sanatçı, psikolojik olarak yıkılmıştır. Doktoru, yaptığı açıklamada Kesha'da yeniden ''Yeme Bozukluğu''nun ortaya çıktığını söylemiştir.

Diskografi:
Animal (2010)
Cannibal (2010) (EP)
Warrior (2012)
Rainbow (2017)
High Road (2020)

Vücut Ölçüleri:
Boy 175 cm
Ağırlık 64 kg
Göğüs çevresi 91.5 cm
Bel çevresi 71 cm
Basen çevresi 94 cm
Sütyen ölçümü 90B

Kesha (Ke$ha)
bottom of page