top of page

Lady Gaga

Şarkıcı

Stefani Joanne Angelina Germanotta, bilinen adıyla Lady Gaga, 28 Mart 1986'ta New York'ta doğan, Amerikalı şarkıcı.

Hill Hastanesi'nde Katolik bir ailenin kızı olarak doğdu.Cynthia Louise "Cindy" (kızlık soyadı Bissett) ve İnternet girişimcisi Joseph Anthony "Joe" Germanotta, Jr.'ın en büyük kızıdır.

%75 oranında İtalyan kökleri bulunan Germanotta'nın Kanadalı Fransız kökleri de vardır. Kız kardeşi Natali moda öğrencisidir. Manhattan'ın Upper West Side bölgesinde yetişen Germanotta, annesinin iletişim sektöründe sabah sekizden akşam sekize kadar çalıştığını, babasının da işte çok zaman harcadığını ifade etmektedir.Germanotta, on bir yaşından itibaren Manhattan'ın Upper East Side bölgesindeki özel bir Roma Katoliği kız okulu olan Kutsal Kalp Manastırı'na gitti.

Lisedeki öğrenim yıllarını "çok çalışkan, çok disiplinli" ama "biraz da güvensiz" olarak tanımlayan Germanotta, bu dönemi hakkında daha sonraları "Ya çok kışkırtıcı ya da çok tuhaf olduğum için alay konusu olurdum, ben de daha az göze batmaya çalıştım. Uyum sağlayamadım ve kendimi ucube gibi hissettim." ifadelerini kullandı. Piyano çalmaya dört yaşında başlayan Germanotta, ilk piyano baladını on üç yaşında yazdı ve on dört yaşında açık mikrofon akşamlarında piyano performansı sergilemeye başladı.

Aralarında Gönül Yolu'ndaki (Guys and Dolls) Adelaide ve Aptallar Şehri'ndeki (A Funny Thing Happened on the Way to the Forum) Philia olmak üzere lisedeki müzikallerin başrollerinde oynadı. Ayrıca The Sopranos dizisinin 2001'deki "The Telltale Moozadell" adlı bölümünde küçük bir rol olan afacan öğrenci rolünü üstlendi ve New York'taki gösterilerin seçmelerine katılıp başarısız oldu.Bunun yanında Lee Strasberg Theatre and Film Institute'ta on yıl boyunca metot oyunculuğu dersleri aldı.

Germanotta, on dokuz yaşında müzik kariyerine odaklanmaya karar verdi ve öğreniminin ikinci yılının ikinci döneminde CAP21'dan ayrıldı. 2005 yazına doğru Rivington Street'te bir daireye yerleşen Germanotta, hip-hop şarkıcısı Grandmaster Melle Mel ile Cricket Casey tarafından yazılan bir çocuk kitabı olan The Portal in the Park'ın sesli kitabı için birkaç şarkı kaydetti.

Ayrıca New York Üniversitesi'nden arkadaşlarıyla Stefani Germanotta Band (SGBand) adında bir grup kurdu. New York'taki çeşitli mekânlarda sahne alan grup, Lower East Side'daki kulüplerin demirbaşı olmaya başladı.

The Cutting Room'daki 2006 Songwriters Hall of Fame New Songwriters Showcase'ten sonra Germanotta, yetenek avcısı Wendy Starland tarafından müzik yapımcısı Rob Fusari'ye önerildi.Fusari'nin iş birliği yaptığı Germanotta, her gün New Jersey'ye gidip yazdığı şarkıların üzerinde çalıştı ve yapımcısıyla yeni şarkılar hazırladı.Fusari, Mayıs 2006'da Germanotta ile bir ilişkiye başladığını ve "Lady Gaga" lakabını Queen şarkısı "Radio Ga Ga"dan esinlenerek bulduğunu söylemektedir.

Ocak 2016'da Gaga, V dergisinin 16 farklı kapağa yer veren 99. sayısında konuk editör olmaya davet edildi. Dergideki çalışmaları nedeniyle Mart'ta düzenlenen Fashion Los Angeles Awards töreninde Yılın Editörü ödülünü aldı. 2016'da aralarında 7 Şubat'ta ABD ulusal marşını seslendirdiği Super Bowl 50, Intel ve Nile Rodgers iş birliğiyle David Bowie anısına şarkı söyledi.

58. Grammy Ödülleri ve Joe Biden tarafından takdim edildiği ve elli cinsel saldırı mağduru ile birlikte "Til It Happens to You" şarkısını söylediği 88. Akademi Ödülleri'nin de bulunduğu etkinliklerde canlı performans sergiledi.Gaga, 4 Nisan 2016'da The Grammy Museum tarafından dağıtılan Jane Ortner Sanatçı Ödülü'ne layık görüldü.Gaga ve Elton John, 9 Mayıs 2016'da kendi yardım kuruluşlarını desteklemek için Macy's aracılığıyla giyim ve aksesuar tasarımlarını satışa sundu.

Aktivizm
Hayırseverlik
2010 Haiti depremi kurbanlarının yararına yapılan "We Are the World 25" single'ında yer alması için yollanan daveti reddetmesine rağmen, 24 Ocak 2010'da New York'taki Radio City Music Hall'da verdiği konserin gelirini ülkenin yeniden inşasında kullanılmak üzere bağışladı. Kendi resmî online mağazasının o günlük kazancı da bağışlandı.

2012'de Gaga, hidrolik kırma karşıtı Artists Against Fracking kampanyasına katıldı. Ekim 2012'de, Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nde WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange ile buluştu. 9 Ekim 2012'de Yoko Ono, Gaga ve dört başka aktiviste Lennon Ono Barış Ödülü'nü İzlanda'nın başkenti Reykjavík'te verdi. 6 Kasım 2012'de Gaga, Sandy Kasırgası'ndan zarar görenlere yardım etmek için Amerikan Kızılhaçı'na $1 milyon bağışladı.

7 Nisan 2016'da Gaga, Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın cinsel saldırılara karşı yürüttüğü It's On Us kampanyasına destek olmak için University of Nevada, Las Vegas'ta Biden ile bir araya geldi.26 Haziran 2016'da Indianapolis'te düzenlenen 84. Yıllık Belediye Başkanları Konferansı'na katıldı ve Dalay Lama ile görüştü.

Çin hükûmeti Gaga'yı muhalif yabancı güçler listesine ekledi ve Çin web siteleri ile medya kuruluşlarının sanatçının şarkılarını yüklemesini veya dağıtmasını yasakladı. Çin Komünist Partisi Propaganda Bölümü de devlet kontrolündeki medyanın bu görüşmeyi kınamasını emretti.

28 Temmuz 2016'da Gaga, Hillary Clinton'a destek amacıyla 2016 Demokratik Ulusal Kurultayı kapsamında Camden, New Jersey'de Camden Rising adlı özel bir konsere çıktı.

Ekim 2018'de Bradley Cooper'ın yönettiği ve aynı zamanda baş rolünü de oynadığı Hollywood klasiğinin yeniden uyarlaması olan A Star is Born filmi yayınlandı. Gaga, Ally'nin ana rolünü oynadı ve aynı zamanda filmin müziklerini de besteledi. Venedik Film Festivali'nde ve Toronto Uluslararası Film Festivali'nde gösterimler sırasında büyük beğeni toplayan performansını izledi. Film ve film müziği daha sonra muazzam bir eleştirel ve ticari başarı ile karşılaştı. Film müziği, yıl sonunda piyasaya sürülmesine rağmen, 2018 yılının dünyanın en çok satan albümleri arasında ilk 10'a girdi. Lady Gaga, En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi (Ally Campana rolü için) ve 24 Şubat 2019'da En İyi Orijinal Şarkı (Shallow için) ödülünü kazandı. Şarkı, Top Itunes World'ün zirvesinde en çok zaman geçiren bir kadın sanatçının şarkısı olmasının yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri satışlarında bir numara olmaya devam etti. Albüm, Amerika Birleşik Devletleri'nde 2019'un en çok satan üçüncü albümü haline geldikten 8 ay sonra 6 milyon kopya sattı ve Mayıs 2020'de 7 milyon kopya sattı.

Diskografi:
The Fame (2008)
Born This Way (2011)
Artpop (2013)
Cheek to Cheek (2014)
Joanne (2016)
Chromatica (2020)

Vücut Ölçüleri:
Boy 155 cm
Ağırlık 53 kg
Göğüs çevresi 91.5 cm
Bel çevresi 66 cm
Basen çevresi 94 cm
Sütyen ölçümü 90B

Lady Gaga
bottom of page