top of page

Rita Ora

Şarkıcı

Rita Sahatçiu Ora, 26 Kasım 1990'da Priştine, Kosova'da dünyaya gelen, Arnavut kökenli, İngiliz şarkıcı.

1 yaşındayken ailesi Londra’ya taşındı ve orada büyüdü. St Cuthbert with St Matthias Primary School ve Sylvia Young Tiyatro Okulu’nda eğitim gördü. Daha sonra St Charles Catholic Sixth Form Koleji’nden mezun oldu. Küçük yaşlardan itibaren müzik ile ilgilenerek yerel yarışmalarda ve babasının barında şarkı söylemeye başladı. Uzun süre boyunca DJ Calvin Harris ile aşk yaşadı.

İlk olarak 13 yaşındayken The Brief dizisinde küçük bir rol oynadı. 2004 yılında İngiliz yapımı Spivs filminde rol alarak kariyerine adım attı. Profesyonel olarak 2007 yılında Craig David ile beraber Awkward şarkısını söyleyerek dikkatleri üzerine çekti.

2009 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Birleşik Krallık adına yarışmak için BBC One'da yayınlanan Eurovision: Your Country Needs You'nun seçmelerine katıldı, fakat daha sonra kendisini hazır hissetmeyerek yarışmadan çekildi.

Dj Fresh ile beraber 2012 yılında Hot Right Now isimli bir single yayınladı ve bu single oldukça beğenildi. Ardından aynı yıl içinde uzun süredir çalışmalarını yürüttüğü ilk albümü Ora’yı piyasaya sürdü. Bu albüm İngiltere’de uzun süre birinci sırada yer aldı. En İyi Çıkış Yapan Sanatçı ve En İyi Uluslararası Sanatçı ödülünü kazandı. 2013 yılında 90210 dizisine ve Hızlı ve Öfkeli 6 filmine konuk oyuncu olarak katıldı.

2015’te Grinin Elli Tonu ve Son Şans filmlerinde rol aldı. Daha sonra Karanlığın Elli Tonu ve Özgürlüğün Elli Tonu filmlerinde de oynadı. 2018 yılında ikinci albümü olan Phoenix’i yayımladı. Bu albüm ile yine uzun süre listelerde yer aldı. 2019’da Pokemon Dedective Piakchu filminde hem rol aldı hem müziğini hazırladı. Aynı zamanda Let You Love Me, Ritual ve How to be Lonely gibi single çalışmalarına devam etti. Rita Ora en son 2021 yılında gösterime giren Twist filminin başrol oyuncularından birini canlandırdı. Yine 2021 yılında üçüncü albümü Bang’i çıkardı. Bu albümde David Guetta, Gunna ve Khea gibi birçok şarkıcı ile birlikte düet yaptı.

Rita'nın en büyük idolü Gwen Stefani'dir,bir röportajında "Onu neden bu kadar çok sevdiğimi biliyor musunuz?Onunla ilgili her şeyini seviyorum" demiştir. Ayrıca Beyoncé'nin de kendi üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ve bir danışman olduğunu söylüyor. Ayrıca onun gibi bir idole sahip olduğu için güçlü hissettiğini ve Beyoncé'nin albümü için ona tavsiyelerde bulunduğunu belirtiyor.

Diskografi:
Ora (2012)
Phoenix (2018)

Vücut Ölçüleri:
Boy 166 cm
Ağırlık 55 kg
Göğüs çevresi 86 cm
Bel çevresi 63.5 cm
Basen çevresi 89 cm
Sütyen ölçümü 85B

Rita Ora
bottom of page