top of page

Sia

Şarkıcı

Sia Kate Isobelle Furler, 18 Aralık 1975’te Adelaide, Avustralya doğumlu, şarkıcı.

Babası Phil Colson müzisyen, annesi Leone Furler ise sanat öğretmenidir. Aktör ve şarkıcı Kevin Colson’un da yeğenidir. Müzik kariyerine 17 yaşında başlamıştır. İlk adımını caz-funk grubu “Crisp” ile atmıştır. Crisp grubunun “Word and the Deal” ve “Delirium” adlı iki albümünden sonra 1997 yılında gruptan ayrılmıştır. Aynı yıl “OnlySee” adlı ilk solo albümünü yayınlamıştır. Daha sonrasında Sia Londra’ya yerleşmiştir. İngiliz müzik grubu Jamiroquai’ya geri vokal yapmıştır. Bu dönem içerisinde “Zera 7” grubu ile çalışmalar yapmıştır. Grubun 2001 yılında çıkardığı “Simple Things” albümünde iki şarkıda vokal yapmıştır. “When It Falls” ve “The Garden” albümlerinde de vokal yapıp grubun “gayrıresmi” vokalisti olarak adlandırılmıştır.

2000 yılında Sia, Dance Pool şirketiyle anlaşmıştır. Buradan çıkardığı “Taken for Granted” adlı single’ı ile İngiltere listelerinde ilk ona girmeyi başarmıştır. 2001 yılında “Healing Is Difficult” adlı ikinci albümünü piyasaya çıkarmıştır. Albüm tanıtımından memnun kalmamıştır. Ardından müzik şirketini değiştirmiştir ve Universal Music Group’un alt şirketlerinden Go! Beat ile anlaşmıştır.

2004 yılında “Colour the Small One” adlı üçüncü albümünü yayınlamıştır. Ancak bu albümün de tanıtımından memnun kalmamıştır ve 2005 yılında New York’a taşınmıştır. Bu dönemde “Breathe Me” şarkısı, HBO dizi Six Feet Under’ın sezon finalinde kullanılmıştır ve Sia’nın ABD’deki şöhretini arttırmıştır. Bu nedenle Sia’nın menajeri David Enthoven, Sia için bir ABD turnesi düzenlemiştir.

2013 yılının Ekim ayında “The Hunger Games: Catching Fire” filmi soundtrack’i için The Weeknd ve Diplo ile “Elastic Heart”ı kaydetmiştir. 2014 yılının Temmuz ayında “1000 Forms of Fear” adlı altıncı albümünü yayınlamıştır. 2015 yılının Ekim ayında altın plak kazanmıştır. Albüm, British Phonographic Industry’ten gümüş, Australian Recording Industry Association’dan da altın madalya almıştır. 2016 yılı itibariyla albümün satışı 1 milyonu geçmiştir. Albümün ilk single’ı “Chandelier” 2014 yılının Mart ayında yayınlanmıştır. Albümün satışı 2015 yılının Ocak ayında sadece ABD’de 2 milyonu geçmiştir. Şarkı Youtube üzerinde 1 milyarın üzerinde tıklanmıştır. Aynı zamanda 57. Grammy Ödülleri’nde “Yılın Kaydı”, “Yılın Şarkısı”, “En İyi Pop Solo Performansı” ve “En İyi Video Klip” dallarında aday gösterildi ancak hiçbirini kazanamamıştır.

2014 yılında Sia, Broadway müzikali Annie’nin film versiyonunun soundtrack’ine katkıda bulunmuştur. Sia, Kurstin ve filmin yönetmeni Will Gluck tarafından yazılan “Opportunity”, 72. Altın Küre Ödülleri’nde en iyi orijinal şarkı dalında aday gösterilmiştir.

2016 yılının Ocak ayında “This Is Acting” adlı albümünü yayınlamıştır. 2017 yılında Grammy Ödülleri’nde üç dalda aday gösterilmiştir. Rihanna, Ne-Yo, Rita Ora, Celine Dion, Jessie J, Katy Perry, Britney Spears, Beyoncé ve Kylie Minogue için şarkılar yazmıştır.

2014 yılının Ağustos ayında evlendiği eşi Erik Anders Lang’ten 2 yıl süren evliliğinin ardından 2016 yılının Aralık ayında ayrılma kararı almıştır.

Kliplerinde oynayan kız kimdir?
Sia, çıkış yaptığı günden beri kliplerinde 13 yaşındaki genç dansçı Maddie Ziegler ile çalışıyor. Sadece kliplerinde değil, ödül törenlerinde de onu yanından ayırmıyor.

O'nu dünyaya Sia tanıttı; ama Maddie Ziegler'ı Sia'ya tanıtan da Amerika'nın en popüler reality show'larından biri olan "Dance Moms"oldu.

Röportajlarında tanınmamak, şöhretli olup özgürlüğünün kısıtlanmaması için böyle olduğunu söylüyor.

Diskografi:
OnlySee (1997)
Healing Is Difficult (2001)
Colour the Small One (2004)
Some People Have Real Problems (2008)
We Are Born (2010)
1000 Forms of Fear (2014)
This Is Acting (2016)
Everyday Is Christmas
LSD (2019) LABRINTH & DIPLO ile birlikte. (2017)

Vücut Ölçüleri:
Boy 164 cm
Ağırlık 62 kg
Göğüs çevresi 89 cm
Bel çevresi 71 cm
Basen çevresi 89 cm
Sütyen ölçümü 90A

Sia
bottom of page